Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою створений відповідно до  розпорядження  Волинської  обласної  державної адміністрації від 21.06.2000 року № 296 «Про відкриття Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною   підготовкою» та рішення Волинської обласної ради від 23.10.2004 року «Про відкриття спортивного відділення при Волинському обласному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою».

Це профільний державний загальноосвітній навчальний заклад нового типу з військово-професійною спрямованістю навчання та виховання, головними завданнями якого є:

– надання вихованцям ліцею освіти понад обсяг, визначений Державним стандартом для повної загальної середньої освіти;

– забезпечення набуття вихованцями необхідних знань і навичок з військової та фізичної підготовки на основі військово-професійної орієнтації;

– виховання  всебічно  розвиненої,      високоосвіченої, соціально-активної особистості з почуттям відповідальності, високої духовності;

– формування високих моральних якостей, дисциплінованості, любові до військової служби та професії офіцера;

–  підготовка фізично здорових, вольових осіб, спроможних переносити труднощі військової служби.

Діяльність закладу спрямована на якісну підготовку кандидатів для вступу до вищих навчальних закладів єдиної системи військової освіти України, надання державної допомоги у вихованні дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій, АТО  та учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

За роки існування ліцей закінчили 2695 вихованців, 296 з них – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Нині в ліцеї навчається 512 ліцеїстів, серед них – 60 діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, 121 – діти, які постраждали від аварії на ЧАЕС, 117 – діти учасників АТО/ООС. 66,8% – діти з соціально незахищених сімей.

98% випускників ліцею продовжують навчання у вищих навчальних закладах, майже 60% – у навчальних закладах сектору безпеки і оборони України.

У  ліцеї у цьому році навчаються діти з Рівненської, Львівської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Одеської, Запорізької, Вінницької, Закарпатської, Херсонської, Житомирської, Хмельницької, Донецької областей.

Навчально-виховний процес у ліцеї здійснюється на основі власного Статуту, річного плану роботи, навчальних програм Міністерства освіти і науки України, Державного стандарту базової і повної середньої освіти у формі уроків, групових та індивідуальних занять, лабораторних, практичних робіт, семінарів і лекцій. Основними формами організації позакласної навчально-виховної роботи є факультативи, додаткові заняття, спортивно-масові заходи, екскурсії до культурно-мистецьких закладів міста тощо. Окрім того, ведеться самостійна робота за індивідуальними планами, здійснюється тренувальний процес, медико-відновлювальні заходи;  вихованці  ліцею беруть участь у змаганнях, навчально-тренувальних зборах, відпочивають в оздоровчих таборах, навчаються у польових навчальних таборах, діяльність яких спрямовується на задоволення інтересів ліцеїстів, їх виховання та розвиток.

Зусиллями тренерсько-викладацького складу в навчальному закладі підготовлено 43 майстри спорту України, 218 кандидатів у майстри спорту, 14 випускників були і є резервістами або членами збірних команд України з олімпійських видів спорту, 5 ліцеїстів виконали норматив  майстра спорту міжнародного класу. За результатами участі ліцеїстів у спортивних змаганнях різного рівня здобуто 753 призові місця. На Чемпіонатах Європи та Кубках світу ліцеїсти вибороли 5 призових місць, на Всеукраїнських змаганнях – 361, Кубках, Чемпіонатах, Першостях України – 388, на міжнародних турнірах – 278. На обласному рівні ліцеїсти ставали переможцями 1261 раз. Випускники ліцею є членами олімпійських збірних команд.  Високих результатів досягнуто у військовому багатоборстві: 4 роки поспіль команди ліцею є переможцями Всеукраїнської спартакіади серед допризовної молоді, тричі ставали переможцями Всеукраїнської спартакіади серед військових ліцеїв і ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою. Традиційно команда ліцею виборює призові місця в обласному та Всеукраїнському етапах дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл-Джура».

Запорукою того, що вихованці закладу отримують ґрунтовні знання з навчальних дисциплін і цілеспрямовано готуються до вступу до ВНЗ сектору безпеки і оборони України,  є високий фаховий рівень педагогічного колективу. У ліцеї працюють 114 учителів, 16 вихователів, 16 офіцерів-вихователів,  серед них: – мають науковий ступінь кандидата наук та 2 – заслужений учитель України; 18 учителів-методистів, 11 старших вчителів, 3 старших вихователя, 47 педагогів вищої кваліфікаційної категорії. 

7 педагогів ліцею нагороджені нагрудним знаком «Відмінник освіти України»; 3 – нагрудним знаком «Василь Сухомлинський»; 17 – Почесними грамотами та Подяками  Міністерства  освіти і науки України.

Важливим аспектом роботи закладу є організація чіткої роботи з розвитку обдарованої, талановитої ліцейної молоді в галузі науки, культури, мистецтва, спорту, створення сприятливих умов для реалізації потенціальних можливостей дітей.

 Незважаючи на військово-спортивну спрямованість закладу, щороку  зростає кількість ліцеїстів, які стають переможцями ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, ІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, різноманітних турнірів. Ліцеїсти є призерами Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, конкурсів-захистів, турнірів юних математиків, юних винахідників і раціоналізаторів, юних істориків, юних правознавців, загальнодержавних конкурсів читців, вокальних конкурсів.

Велика увага приділяється громадянському та духовному становленню вихованців закладу, формуванню патріота-громадянина, творця Української держави з притаманними йому національною свідомістю і самосвідомістю,  вихованому на національній ідеї і вірі в неї, для якого Бог, нація, український народ, Україна є найважливішими вартостями.

Виховний процес у ліцеї спрямований на вивчення ліцеїстами історії рідного краю, вшанування пам’яті героїв, які боролися за незалежність України: Січових Стрільців, воїнів УПА, героїв Крут, учасників визвольних змагань 40-50-х років, їх провідників: Коновальця, Шухевича, героїв Майдану, учасників АТО/ООС, воїнів, які загинули у Другій світовій війні.

Випускники ліцею – активні учасники подій Революції Гідності, 600 випускників – учасники АТО/ООС, захищають Україну у складі Збройних Сил України, Національної гвардії, Держприкордонслужби, у добровольчих формуваннях. Серед них – наймолодший Герой України – Василь Тарасюк, повний кавалер ордена “За мужність” – Павло Чайка.

Європейський вибір України є стратегічним курсом нашої держави. Для України рух у Європу – це утвердження демократії, орієнтація на базові стандарти Європейської цивілізації.

Сумлінна праця та високий професіоналізм колективу під егідою начальника ліцею полковника Боснюка Павла Зіновійовича підтвердили статус ліцею та гідно за презентували Волинь серед закладів усієї України.  За весь час  свого існування ліцей  щороку входить у трійку найкращих закладів серед військових ліцеїв та ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою України. Заклад нагороджений численими нагородами: Подяками та Грамотами Волинської обласної державної адміністрації, управління освіти і науки облдержадміністрації, Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту України, Почесною грамотою МОН України. Ліцей має дипломи лауреата громадської акції «Флагман  освіти і науки України» та  «Діловий імідж.  Визнання року – 2010». Протягом останніх років виборює титул «Найкращий спортивний заклад»  серед навчальних закладів області.

За підсумками ЗНО-2017 та 2018 років в рейтингу закладів загальної середньої освіти України ліцей входить у “ТОП-200”.

За результатами ЗНО-2018 з математики ліцеїст Дуда Петро єдиний в області набрав 200 балів.